Jaunas iespējas saulainākām vecumdienām

Seniors – mūsdienīgs pensionārs.

Uzņēmums Senior Baltic Rīgā ir atvēris senioru rezidenci Dzintara melodija, kas darbojas jau no 2013.gada. Šeit jūt Eiropas elpu un salīdzinoši jauna līmeņa attieksmi pret veciem cilvēkiem atšķirībā no dažiem citiem veco ļaužu pansionātiem un sociālās aprūpes centriem Rīgā un Latvijā. Te nodrošināta dzīves vieta un sociālā aprūpe cilvēkiem, kuru dzīve ir kļuvusi atkarīga no tuvinieku rūpēm, kura izvēle vai ikdienas nepieciešamība ir dzīve senioru pansionātā. 

Aprūpes ideja, kas tiek īstenota Dzintara melodijā, nāk no Francijas. Franču uzņēmums tagad ir ienācis arī Baltijas tirgū ar savu pieredzi un investīcijām veco ļaužu aprūpē.

Rezidencē īstenotais aprūpes modelis, faktiski nozīmē ne tikai atbildīgu sociālo projektu, bet arī īstu mājvietu un jēgpilnu dzīvi no līdzcilvēkiem atkarīgiem veciem ļaudīm. Tas ir zināšanu kopums, kas jāzina, kā jārīkojas un kādam jābūt personālam, kā jābūt aprīkotai ēkai, lai tajā ērti justos gados veci cilvēki un cilvēki ar kustību traucējumiem.

Šīs ēkas projektu ir izstrādājis franču arhitekts, kas nodarbojas ar pansionātu projektēšanu ne tikai Eiropā, Francijā, tagad arī Latvijā. Šeit viss ir pielāgots tieši veco ļaužu aprūpei. Atšķirībā no citiem veco ļaužu pansionātiem Latvijā, te ir īpašas, platākas durvis un gaiteņi, pieejami vairāki ergonomiskāki lifti, galdu augstums visur rezidencē ir piemērots ratiņkrēslu augstumam, speciāli iekārtotas vannas istabas un dušas. Tas viss ir problēma un apgrūtinājums, ja tuvinieki vēlas paši organizēt savu tuvinieku mājas aprūpi. Šajā veco ļaužu rezidencē ir padomāts par katru sīkumu – pat katrs ēkas stāvs ir iekārtots citādā krāsā, kas senioriem, kuriem ir problēmas ar atmiņu un orientēšanos telpā, ļauj vieglāk atpazīt ēkas stāvu, kurā viņš atrodas. Kā tas ir lielākajā daļā pansionātu Latvijā un arī Eiropā, senioriem ir kopīgas ēdamtelpas. Brokastis, pusdienas, launagu un vakariņas visi kopā bauda ēdamzālē, kur ir iespēja socializēties - satikties, draudzēties un runāties savā starpā, seniors nejūtas pamests un vientuļš savā istabiņā.

Savukārt, lai cik labi tuvinieki organizētu aprūpi mājās, un atšķirībā no mājas aprūpes, rezidences Dzintara melodija iemītnieki, ja tas ir nepieciešams, var apmeklēt ārstu-internistu, kurš rezidencē strādā vairākas dienas nedēļā, medmāsas veic medicīniskās manipulācijas – brūču vai izgulējumu pārsiešanas, injekcijas, tiek palīdzēts tuviniekiem noorganizēt speciālo transportu, lai aiztransportētu senioru pie speciālista vai ģimenes ārsta uz medicīnas centru. Katru dienu ir grupas nodarbības ar fizioterapeitu, ir iespēja bez maksas apmeklēt psihologu un, ja mājas aprūpē var nodrošināt labu medicīnisko aprūpi un dzīves apstākļus, tad diemžēl ne vienmēr var nodrošināt veco ļaužu dienas piepildījumu ar dažādām aktivitātēm, izņemot televizora skatīšanos. Savukārt rezidences kultūras pasākumu organizators senioriem organizē sociālo rehabilitāciju, notiek dažādas nodarbības – sākot no rokdarbiem, dažādu pašdarbības kolektīvu priekšnesumi, nelieli koncerti, te var apskatīt mākslinieku un fotogrāfu izstādes un, ja senioru veselības stāvoklis atļauj un viņiem ir vēlēšanās, seniori tiek vesti ekskursijās.

Diemžēl mūža nogalē vairs nevar atjaunot senioru fiziskās un garīgās spējas, bet rezidencē Dzintara melodija dara visu, lai ar demenci un Alcheimera slimību sirgstošo klientu aprūpe būtu visaugstākajā līmenī, lai viņu dzīvības funkcijas saglabātos pēc iespējas ilgāk un viņu dzīve būtu jēgpilnāka.

Dzintara melodijas darbinieki dara visu, lai seniori justos kā mājās vai pat nedaudz labāk kā mājās.